WhatsApp ile Soru Sor 0531 783 74 72
Randevu İçin 0531 783 74 72

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir ?

Zirkonyum diş kaplama organik diş yapısına en yakın ve doku uyumu sebebiyle diş hekimliği alanında en oldukça kullanılan ürünlerden biridir. Diş görünümünü iyileştirmek için geliştirilmiş bir oldukça uygulamadan daha popüler olmasının sebebi güzel duyu duruşu, organik bir yapıya haiz olması ve dayanıklılığıdır. Diş kaplama türleri metal destekli yada metal desteksiz olarak iki tiptir. Güzel duyu görünüm ve diş sağlığı kavramları birleştiğinde, metal kaynaklı porselenler yerini beyaz bir renge haiz olan zirkonyum alaşımına bırakmıştır. Zirkonyum kaplamalar kuvvetli yapıları ve sağlamlığı sebebiyle hem arka dişlerde kullanılmakta hemde ön dişlere katmış olduğu güzel duyu görüntü ve ışık geçirgenliği sebebiyle en oldukça tercih edilen kaplamalardır. Bu kaplama türü çiğneme ve koparma benzer biçimde basınçlı fonksiyonlara aynı gerçek dişlerimizde olduğu benzer biçimde tepki verirler ve son aşama dayanıklıdırlar. Bunun yanında ağız ve diş bakımı hijyenine itina gösterildiği taktirde oldukça uzun seneler süresince kullanılma özelliği vardır.

Zirkonyum Kaplamanın Özellikleri

Diş hekimliği ve diş estetiği noktalarında uzun süreden beri altyapı olarak metal olan uygulamalar ve ürünler kullanılmaktaydı. İçeriğinde metal bulunan uygulamaların kullanılması belli seviyede diş etlerine zarar vermekte ve dişlerin istenilen güzel duyu görünüme kavuşmasında kafi olamıyordu. Diş ve diş eti sağlığı ile güzel duyu görünüme yeni bir boyut kazandıran zirkonyum diş kaplama ile bahsettiğimiz bu problemler kalıcı olarak çözülmüştür. Ağız içinde metal ürünlerin kullanımının azalması, yerine ışık geçirgenliği ile %100 organik bir görünüm veren beyaz zirkonyum alaşımın tercihi, bilhassa diş görünümünün en mühim olduğu ön dişlerde büyük farklar yaratıyor. Gülümserken yada öteki insanlarla konuşma esnasında beyaz görünümü sebebiyle asla bir halde fark edilmiyor.

Zirkonyum diş kaplama sıcağa dayanıklı, saydam, beyaz renkli ve ek olarak metale karşı alerjisi bulunan hastalar için oldukça ideal bir tedavi türüdür. Bu tedavi türünde sıcak ve soğuk hassasiyeti oluşmamaktadır. Zirkonyum sigara, kahve yada öteki yeme içme alışkanlıklarına bağlı oluşan renklenmeleri en aza indirgemektedir. Ağızda herhangi bir tat farklılığına yada ağız kokusuna niçin olmamaktadır.

Ek olarak ışık geçirgenliğinin yüksek olması metal kaplamalarda yaşanmış olan koyu diş eti renk değişimlerini oluşturmaz. Metal kaplamaların, diş etine yakın yerlerinde diş etinin siyah yada morumsu bir renk alması kaçınılmaz olmakta. Bunun sebebi kullanılan kaplama maddesi ve ışığı geçirgenlik oranıdır. Bundan dolayı zirkonyum dişlerde asla mat yada siyahımsı bir görüntü oluşmaz. Bir oldukça diş görünüm problemini restore etmek için hususi olarak üretilen zirkonyum dişler, diş sağlığı içinde son aşama önemlidir. Bunun sebebi ise zirkonyum dişlerin, diş etleri ile olan çok büyük uyumu ve kaplama yapılmış dişlerin etrafındaki diş etlerinde hastalık görülme ihtimali öteki metal kaplama türlerine gore oldukça düşüktür.

Zirkonyum Diş ve Yaşam Kalitemize Katkısı

Ağız ve yüz estetiğinin olmazsa olmaz unsuru olan diş görünümü ve bu estetiği elde eden dişlerin uzun seneler süresince kullanılması zirkonyum diş kaplama ile başka bir seviyeye taşınmıştır. Haiz olduğu sağlamlık ve sunmuş olduğu güzel duyu görüntü ile zirkonyum, dişlerimizde ki fena görüntünün restore edilmesini ve tüm görünüş kaygılarının ortadan kalkmasını sağlar. Zirkonyum diş kaplamasının sağlamış olduğu kolaylık ve yaşam kalitesine katkısı kullanım sürecinde oldukça daha net bir halde anlaşılmaktadır. Hastaların yüz ve dişlerinde yaşanmış olan değişimin hayatlarına pozitif katkısı oldukça büyüktür.

Zirkonyum Kaplama Niçin Yapılır?

Diş hekimliği alanında organik dişe en yakın sonuçların alındığı ve diş etleri üstündeki muhteşem uyumu ile zirkonyum oldukça sık kullanılan bir tedavi yöntemidir. Renk değişimi diş beyazlatma ile sağlanamayan dişlerde, kırılmış yada deformasyona uğramış olmuş dişlerin düzeltilmesinde, doku kaybı yaşayan dişlerde zirkonyum kaplamalar hem güzel duyu duruşu hemde uzun süre kullanılması sebebiyle hastalar tarafınca çoğunlukla tercih edilmektedir. Zirkonyum dişin ömrünü net olarak verebilecek şahıs aslen gene hastadır. Şu sebeple ağız ve diş hijyeni, beslenme, diş kontrolleri benzer biçimde bir oldukça unsur bu tedavinin kullanım ömrünü uzatmaktadır. Genel itibariyle 30 yılı aşmış zirkonyum diş kaplama emekleri mevcuttur.

Eğer hasta diş bakımını önemser ve dişlerini tertipli fırçalarsa gıda artıkları ağız içinde bulunmayacağından dolayı hem organik hemde zirkonyum dişler korunmuş olacaktır. Dişlerin sıkılması ve gıcırdatılması benzer biçimde alışkanlıklardan vazgeçilmesi, sigara, alkol ve kahve tüketiminin azaltılması diş ömrünü uzatan etmenlerdir. Hasta, söylenen bu faktörlere dikkat ettiğinde dişlerinin ömrü bir fazlaca uzun olacaktır.

Zirkonyum Kaplama Tutarları

En oldukça karşılaşılan sorulardan biride zirkonyum kaplama tutarları olmaktadır. Ilk olarak fiyatı oluşturan faktörlerin neler bulunduğunu bilmek gerekiyor. Diş hekiminin tecrübesi, daha ilkin yapmış olduğu zirkonyum diş tedavilerinin sayısı, kliniğin teknolojisi ve hijyeni, kullanılan ürünlerin kalitesi, diş büyüklüğü benzer biçimde bir oldukça değişik unsur mevcut. Bu yüzden yapılacak diş sayısını belirtip, detaylı fiyat bilgisini kliniklerden almak doğru oluyor. Öteki kaplamalara nazaran daha maliyetli oluşu; dayanıklılığı, doğallığı ve kullanım ömrü göz önüne alındığında en iyi tercihlerden biridir.

Kaplama Esnasında Acı Duyulur mu?

Kaplama diş tedavisinde ilk olarak zirkonyum uygulanacak diş birazcık inceltilir ve ölçü alınır. Bu inceltme 1-2 mm arasındadır. Alınan ölçü laboratuvarlarda diş modeli üstünde çalışılır. Burada hasta, renk ve modeli uzman doktoru ile belirlemektedir. Sonrasında hazırlanan kaplamalar inceltilen dişler üstüne hususi bir yapıştırıcı ile yapıştırılır.  Meydana getirilen bu inceltme ve yapıştırma işlemleri lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için hasta hiçbir acı ve ağrı duymaz. Sıcak ve soğuk diş hassasiyeti de asla bir halde gözlenmemiştir. Seneler sonrasında zirkonyum dişleri değişiklik yapmak istediğinizde bile asla doku kaybı yaşanmamaktadır.

Zirkonyum Tedavisi Hangi Durumlarda Kullanılır?

-Antibiyotik ve flor benzer biçimde nedenlerle diş renk değişimlerinin aşırı boyutlarda olduğu ve bu yüzden beyazlatma işlemlerinin yetersiz kalmış olduğu durumlarda kullanılır,

-Dişleri bazı nedenlerden dolayı öncesinden kırılmış yada kesilmiş kişilerde,

-Diastema tedavisinde. (Ayrık dişlerin görünüm olarak düzeltilmesi)

-Ağız içi metal köprü işlemi geçirmiş yada kuron kaplamalara haiz hastalarda,

-Renk değişimine uğramış dolguların restorasyonunda,

-Ortodontik tedaviye alternatif olarak çarpık dişlerin tedavisinde,

-Dolgu yapmanın kafi olmayacağı aşırı diş kaybı olan hastalarda zirkonyum diş kaplama tedavisi yapılmaktadır.

Tedavi Süreci Ne Kadardır?

Diş kaplama işlemi ileri düzey diş eti çekilmesi yada herhangi bir diş eti problemi bulunmayan hastalarda bir haftada tamamlanmaktadır. Diş eti problemi olan hastalarda ise bu süre diş etlerinin iyileşme süresine gore değişim izah edebilir. Kaplama tedavisinden ilkin var ise ne olursa olsun diş eti problemlerinin tedavisi yapılmaktadır.

Kaplamalar İmplantlar ile Uyumlumudur?

Zirkonyum diş kaplama ham maddesi olan zirkonyum, implant diş tedavisinde kullanılan titanyum ile sıhhatli bir halde örtüşmektedir. İmplant yuvası üstüne yerleştirilen protez kaplama hem diş eti uyumluluğu hemde verdiği görüntü bakımından son aşama uyumluluk sağlar.

Yazıyı Paylaşmak İstiyorum

Bir cevap yazın