WhatsApp ile Soru Sor 0531 783 74 72
Randevu İçin 0531 783 74 72

İmplant Nedir?

İmplant nedir?

İmplant diş eksikliklerinde üstüne protez yapmak için kullanılan titanyum vida sistemidir. Çene kemiğine yerleştirilen dental implantlar diş kökü şeklinde vazife yaparlar. Tek diş eksikliklerinde, komşu sağlam dişlere dokunulmadan tamamlanmamış dişi tamamlamak mümkün olabildiği şeklinde çoklu diş eksikliklerinde hareketli protez yerine durağan(durgun) protezler kullanabilmek dental implantlar yardımıyla mümkündür. Tam dişsizlik durumlarında bilhassa alt çenede kullanımı zorluk derecesi yüksek, ağızdan devamlı çıkmaya eğilimli hareketli protezleri implantlar yardımıyla sabitlemek mümkündür.

İmplant tedavi süreci nasıldır?

Diş hekimliğinde implant tedavisi sonunda protezlerin tamamlanması klasik tedavilere nazaran daha uzun sürmektedir şu sebeple titanyum yapının kemikle bir araya gelmesi için 2, 5 ila 4 ay, ilave olarak çene kemiğine herhangi bir müdahalede bulunulduğunda yada üst çenede sinüs boşluğunu kaldırma işlemi uygulanmışsa 6 ay kadar beklemek gerekmektedir. Sadece bu süre sonunda alınan sonuçlar oldukça yüz güldürücü ve oldukca daha uzun ömürlüdür.

İmplantın avantajları nedir?

Bilhassa uzun senelerdir dişsiz olan hastaların mevcut protezleri kemikte değişiklik devam ettiğinden dolayı zaman içinde uyumunu kaybederek hareket etmeye, vuruklara niçin olmaya adım atar. İmplant üzerine meydana getirilen protezler durağan(durgun) bir temelin üzerine yapıldığı için hareket etme yada ağızdan çıkma özelliği bulunmamaktadır. Hareketli protez istemeyen yada kemiğin tutuculuğunu kaybetmiş olduğu kişilerde uygulanabilir.

İmplant ameliyatı zor mudur?

Lokal anestezi altında yalnızca dental implantın yapılacağı bölge uyuşturularak meydana getirilen operasyonlar ağrısızdır. Operasyon öncesinde reçete edilen ilaçların alınması, işlem sonrasında antiseptik gargaraların kullanılması ve iyi bir ağız bakımıyla iyileşme süreci atlatılır.

İmplant operasyonu sonunda yüzüm oldukca şişer mi ? Ağrım oldukca olur mu?

Yanakta hafifçe şişlik yada renk değişimleri beklenir sadece ilk 24 saat meydana getirilen soğuk tampon uygulamasıyla ödem hızlıca azalacaktır. Şiddetli ağrılar görülmez, tabip tarafınca tavsiye edilen ağrı kesici ilaçlar ilk gün oluşabilecek ağrıyı kolaylıkla denetim altına almakta yeterlidir.

İmplant süreci nasıldır? Ne kadar zamanda dişlerim tamamlanır?Üst çenede averaj 3 ay, alt çenede ise averaj 2 aylık bir sürede implantların kemikle birleşmesi beklenir ve üstlerine porselen kaplamalar yapılır. İnce yada yetersiz yükseklikte kemik varlığında ek işlemler uygulanmışsa bekleme süresi 6 aya kadar uzayabilir.

Dikişsiz implant mümkün müdür?

Tek diş çekimi yapılıp çekim boşluğuna herhangi bir kesi yapmadan aynı seansta implant yerleştirilebilen durumlarda mümkündür.

İmplantların zarar verme ihtimali var mıdır? Kimi zaman vücut kabul etmiyormuş doğru mu?

Dental implantlar titanyumdan üretilmektedir. İnsan vücuduna son aşama biyouyumlu olan titanyum, her hangi bir alerji riski yaratmayan, toksik olmayan kıymetli bir metaldir.

İmplant uygulamaları bana uygun mu?

Denetim altında olmayan mühim bir sistemik hastalığı olan, radyoterapi yada yakın dönemde kemoterapi alan bireylerde yapılması sakıncalıdır. Sadece hastalık denetim altına alındığı takdirde implant her insana yapılabilir. Muayenede kafi kemik saptanamazsa ek işlemlerle ilkin kemik altyapısı oluşturduktan sonrasında implantlar yerleştirilebilir.

Sigara içiyorum implant yaptırabilir miyim?

Meydana getirilen birçok çalışmada sigaranın implant ile kemik bir araya gelmesini engellediği kanıtlanmıştır. Sigara içen bireylerde implantın düşme riski normalden 2-3 kat yüksektir.

İmplantlar uzun ömürlü müdür?

Dental implantın ömrü naturel dişler gibidir. Düzgüsel ağız ve diş bakımı iyi yapıldığı sürece oldukca uzun seneler kullanılır.

Yazıyı Paylaşmak İstiyorum

Bir cevap yazın