WhatsApp ile Soru Sor 0531 783 74 72
Randevu İçin 0531 783 74 72

Diş Eti Çekilmesi

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ NEDİR

Diş eti çekilmesi, diş etinin sıkı sıkıya bağlı olduğu konumdan gevşeyerek kök yüzeyine doğru gerilemesidir. Bağlı olduğu sebebin şiddetine göre daha hafif veya daha derin seyredebilir. Diş eti hastalıkları, yanlış fırçalama teknikleri, diş sıkma, travma gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Çekilen diş etinin geri telafisi mümkün değildir. Ancak mevcut sebeplerin ortadan kaldırılması ve koruyucu önlemlerle daha da ilerlemesinin önüne geçilir. İleri düzeyde diş eti çekilmesi durumunda diş eti ameliyatıyla çekilen bölgedeki diş eti seviyesi yükseltilir.

DİŞ ETİ KANAMASI NEDEN OLUR

Diş eti kanaması diş eti iltihabı varlığında ortaya çıkar. Hatta bazen o kadar ileri boyutta olur ki bu kanama reaksiyonu, hastalar uyurken yastıklarının kan olduğu ifade ederler. Fırçalama da kanamaya neden olduğu için fırçalamaktan çekinirler. Dolayısıyla mevcut enfeksiyon üzerinde daha çok plak birikir ve daha çok kanama olur. Diş eti kanaması tedavisi için enfeksiyona neden olan lokal nedenlerin ortadan kaldırılması şarttır.

DİŞ ETİ İLTİHABI

Diş eti hastalıklarının ve diş eti çekilmesinin en majör nedenlerinden biri diş eti iltihabıdır. Diş eti iltihabı dişin değil, dişin etrafındaki yumuşak dokuların enfeksiyon hastalığıdır. Bazen hiç çürük olmayan bir diş bile bu yüzden kaybedilebilmektedir. Diş eti iltihabı diş etinde şişlik, ödem, abse, kanama, kızarıklık, ağrı, hassasiyetle kendini gösterir. Diş eti hastalığının en büyük etkeni diş taşı ve plaktır. Plak yiyecek artıklarının fırçalanmayınca dişler üzerinde birikerek oluşturduğu tabakadır. Diş taşı da tükürükten gelen minerallerin plaklar üzerinde kireçleşmesiyle oluşmuş yapıdır. Her insanın tükürük yapısı, kapasitesi ve ağız florası farklı olduğundan plak ve diş taşı oluşumu hızı, miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu durum diş eti hastalığının genetik kısmını ilgilendirse de en önemli etken ağız hijyeninin eksikliğidir. Yani yetersiz fırçalama, beslenme tipi, çapraşıklığa bağlı temizlik sorunu gibi lokal faktörler diş eti hastalığına zemini hazırlar.

DİŞ ETİ TEDAVİSİ

Diş eti tedavisinin ilk basamağı diş temizliği ve hastanın bu temizliği muhafaza etmeyi öğrenmesidir. Başlangıç tedavisi dediğimiz bu aşama bazı hastalarda 2 seans bazı hastalarda 4 seans sürebilmektedir. Diş eti tedavisi sürecinde başlangıç tedavisine ek olarak bazı hastalarda daha derin bir temizlik olan küretaj, flap operasyonu, kemik tozu uygulaması da gerekebilmektedir. Yapılan tedavinin idamesinin sağlanmasında en önemli nokta hastanın ağız hijyenini sağlamayı öğrenmesi, 6 ayda bir düzenli kontrollerini aksatmamasıdır.

 

Detaylı bilgi ve diş eti tedavisi hakkında uzmanımıza danışmak için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaşmak İstiyorum

Bir cevap yazın