WhatsApp ile Soru Sor 0531 783 74 72
Randevu İçin 0531 783 74 72
Genel Bilgiler
Diş Hekimlerimiz
Çalışma Takvimi

Pedodonti – Çocuk Diş Hekimliği

Çocuklarda diş hekimi korkusu aslında öğrenilen bir bilgidir. Hiç diş tedavisi deneyimlememiş bir çocuk, etraftan da negatif yorumlar duymadıysa genelde rahatça muayene olur ve tedavisini yaptırır. Çünkü çocuk diş hekimleri onların dilinde konuşur, onların arzusuyla ve onayıyla işlem yapar. Kötü bir tecrübenin onların bütün hayatını etkileyecek bir fobiye dönüşmesini asla arzu etmeyiz.

Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Birliği ilk diş hekimi muayenesinin ilk diş çıktıktan sonra yapılmasını (genellikle 6 ay – 1 yaş arasında) önermektedir. Bunun diş muayenesi için çok erken bir dönem olduğunu düşünmekte haklısınız ancak çocuk diş hekimlerinin öncelikli görevi; çocuklarınızı diş çürüklerinden korumaktır. Erken yaşta yapılan bu ilk muayenedeki amaç; sizlere bebeğinizin dişlerinin çürümesini önlemek için neler yapmanız gerektiğini anlatmak ve düzenli aralıklarla sizi kontrollere çağırarak çocuğun diş sağlığını kontrol etmektir.

İlk çocuk diş hekimi muayenesinden önce ebeveynlerden beklentilerimiz ;

Pedodonti Muayenesi

  • Muayene öncesinde çocuğunuza “korkma, hiç acımayacak” gibi telkinlerde bulunmayın. Bu tür cümleler çocuğun bilinçaltında acıyabileceği beklentisini doğurabilir.
  • Çocuğunuzu diş tedavisinden önce hediye ile ödüllendirmeyin. Çocuk diş tedavisini zor bir işlem olarak algılayabilir.
  • Eğer varsa kötü hatırladığınız diş tedavisi deneyimlerinizden bahsetmeyin
  • Doktora gitmezse dişlerinin daha kötüleşeceği ve sonrasında iğne yapılıp çekileceği şeklinde korkutucu cümleler kurmayın.
  • Diş doktoru sadece dişine bakacak başka bir şey yapmayacak gibi sözler vermeyin.
  • Çocuğunuz ve doktorunun kendi aralarında iletişim kurup tedaviye başlamaları için bir şans verin.

Çocuğumu tedavi seanslarına getirirken neler yapmalıyım?

Pedodonti Randevusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Çocuğunuzu tedavi randevularına özellikle anne-baba olarak sizlerin getirmesini tercih ediyoruz.
  • Çocuğunuzu tedavi randevusuna aksi söylenmediği sürece mutlaka tok getiriniz.
  • Diş tedavilerini çok uyumlu olarak yaptıran çocuklar, yoruldukları ve sıkıldıkları zaman bir anda çok uyumsuz olabilirler. Bu durum, sonraki randevularını da olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle çocuklarınıza ve hekiminize daha çok işlem yapılması yönünde ısrar etmeyin.
  • Çocuğunuz tedavi olurken ona “acıyor mu? yoruldun mu?” gibi motivasyonlarını bozabilecek sorular yöneltmeyin.

Dt. Yasin Yılmaz

Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimligi Fakultesi’nden 2017 yilinda mezun olan Diş Hekimi Yasin Yılmaz, 1994 Kayseri doğumludur. Gülüş tasarımı, implant tedavileri…

Dt. Esra Kaya

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2004 yılında mezun olan Esra KAYA, yurt içi ve yurt dışında estetik dişhekimliği ve implant…

Dr. Dt. Esra Arpacı

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2004 yılında mezun olan Dr Esra ARPACI, 2010 yılında da Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi…